SHISEIDO pochtani LanCloud bulutiga o'tkazdi
Shiseido_news_bldng.jpg Shiseido dunyodagi eng yirik va eng qadimgi kosmetika kompaniyalaridan biri bo'lib, Shiseido, Dolce & Gabbana, Nars, Clé de Peau Beauté va boshqa brendlarga egalik qiladi.
Shiseidoning mahalliy ofisida 100 dan ortiq odam ishlaydi, ular o'z biznes yozishmalarida elektron pochtadan faol foydalanadilar. Uzoq vaqt davomida kompaniya o'zining Exchange Server 2007 asosidagi elektron pochta xizmatidan foydalangan, Microsoft o'tgan yili uni qo'llab-quvvatlashni to'xtatgan va bu uning xavfsiz ishlashiga xavf tug'dirgan. Bundan tashqari, disk maydonining cheklanganligi foydalanuvchi pochta qutilarini 1 GB dan oshmasligiga olib keldi, bu esa bugungi muhitda normal ishlash uchun mutlaqo yetarli emas edi. Rahbariyatga elektron pochta serverining yangi versiyasiga o'tish va pochta qutisi hajmini sezilarli darajada oshirish vazifasi yuklatildi. O'zining apparat, dasturiy ta'minot, migratsiya ishlari va doimiy texnik xizmat ko'rsatish xarajatlarini baholagandan so'ng, bulutli xizmatlardan foydalanish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Shiseido bir nechta bulutli xizmat ko'rsatuvchi provayderlarni ko'rib chiqdi, jumladan, elektron pochta xizmatini to'g'ridan-to'g'ri Microsoft'dan sotib oldi. Oxir-oqibat, LanCloud'dan Cloud Exchange xizmati tanlandi. Birinchidan, ma'lumotlar markazi Rossiya Federatsiyasida joylashgan bo'lib, shaxsiy ma'lumotlarga oid 242-sonli Federal qonunga muvofiq, ikkinchidan, LanCloud kompaniyaning biznes talablariga moslashtirilgan noyob yechimni taklif qilgan yagona kompaniya edi. LanCloud foydalanuvchilarni eski Exchange 2007 pochta serveridan Cloud Exchange'ga ish jarayonini buzmasdan ko'chirdi.
Natijada barcha vazifalar muvaffaqiyatli bajarildi – pochta serverining yangi versiyasiga o'tish yakunlandi, foydalanuvchilarga 100 Gb pochta qutilari (avvalgidan 100 baravar katta) va foydalanuvchilar uchun qulayroq va kirish osonroq veb-interfeys taqdim etildi. Bundan tashqari, pochta ma'lumotlar bazalari va ularning zaxira nusxalarini joylashtirish uchun serverlar yoki disk massivlarini sotib olishning hojati qolmadi.

Shiseido – одна из крупнейших и старейшая в мире косметическая компания, владеет такими брендами как Shiseido, Dolce&Gabbana, Nars, Clé de Peau Beauté и др.
В локальном офисе Шисейдо работают более 100 сотрудников, которые активно используют электронную почту в своей деловой переписке. Длительный период компания использовала собственный почтовый сервис на базе Exchange Server 2007, поддержку которого Microsoft прекратил ещё в прошлом году, что накладывало риски на дальнейшую безопасную эксплуатацию. Кроме того, нехватка свободного дискового пространства ограничивала почтовые ящики пользователей объемом не более 1 Гб, что было совершенно недостаточно для нормальной работы в современных реалиях.
Руководством была поставлена задача перехода на новую версию почтового сервера, а также значительное увеличение размера почтовых ящиков. Оценив затраты на приобретение собственного оборудования, программного обеспечения, работы по миграции и дальнейшему обслуживанию, было принято решение воспользоваться облачными сервисами.
Shiseido рассматривала несколько поставщиков облачных сервисов, в т.ч. и приобретение почтового сервиса напрямую от Microsoft. Но в результате был выбран облачный сервис Cloud Exchange от LanСloud. Во-первых, ЦОД расположен в РФ, в соответствие с ФЗ-242 в отношении персональных данных, и, во-вторых, LanCloud единственный предложил уникальное решение с учетом требований бизнеса компании. LanCloud осуществил миграцию пользователей со старого почтового сервера Exchange 2007 в Cloud Exchange без нарушения рабочего процесса.
В результате, все задачи были успешно решены - осуществлен переход на новую версию почтового сервера, пользователям предоставлены почтовые ящики размером 100Гб (это в 100 раз больше, чем было ранее) и более удобный и доступный веб-интерфейс. При этом не потребовалась закупка серверов и дисковых массивов для размещения почтовых баз и их резервных копий.
По результатам проекта от компании Shiseido был получен отзыв.
"Особенно хочется отметить высокую скорость реакции и профессионализм сотрудников LanСloud при решении технических вопросов." - отметил Торопов О.Н., Финансово-административный директор ООО "Шисейдо "РУС"