AKVION – 2002-yildan beri faoliyat yuritib kelayotgan, oʻz mahsulotlari bilan mashhur boʻlgan farmatsevtika kompaniyasi: ALPHABET, Kudesan, Vetoron, Focus, Dyshi va Reproduction, shuningdek, VITIME sport ovqatlanish brendlari va Dietelle parhez mahsulotlari.
Kompaniya uzoq vaqt davomida o'z serverlarida joylashtirilgan, ancha eskirgan va endi biznes ehtiyojlarini qondirmaydigan Microsoft SharePoint Server 2007 asosidagi ichki hujjatlarni boshqarish tizimidan foydalanib kelgan. Kompaniya yangi biznes jarayonlarini avtomatlashtirish tizimini joriy etishni rejalashtirgan edi, bu esa yangi versiyaga - SharePoint 2016 ga yangilashni talab qildi. Bu server uskunalari, SharePoint Server va SQL Server uchun Microsoft litsenziyalari va amalga oshirish ishlari uchun katta xarajatlarni talab qildi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, loyiha qiymati taxminan 3 million rublni tashkil etdi, xizmat ko'rsatish uchun qo'shimcha xarajatlar bundan mustasno.
Kapital xarajatlarni minimallashtirish uchun Akvion bulutli xizmatlarni o'rganishga qaror qildi. Mavjud takliflarni tahlil qilgandan so'ng, ular Rossiyaning LanCloud bulut provayderining SaaS xizmati bo'lgan Cloud SharePoint ni tanladilar. LanCloud bepul bir oylik sinov muddatini taqdim etdi, bu muddat davomida kompaniya Cloud SharePoint barcha biznes ehtiyojlarini to'liq qondirishini tekshirishga muvaffaq bo'ldi. Akvion shuningdek, Microsoft bulutida SharePoint Online ni ham ko'rib chiqdi, ammo bir qator sozlash cheklovlari ularni bu imkoniyatdan voz kechishga majbur qildi.
Cloud SharePoint - bu shaxsiy ma'lumotlarga oid 242-sonli Federal qonunga muvofiq Rossiya ma'lumotlar markazida LanCloud bulutida joylashtirilgan Microsoft SharePoint Server asosida hujjatlarni saqlash va ular bilan hamkorlik qilish uchun korporativ portal uchun tayyor bulutga asoslangan SaaS xizmati. Xizmat foydalanishga to'liq tayyor va qo'shimcha litsenziyalar, joylashtirish yoki texnik xizmat ko'rsatishni talab qilmaydi. Cloud SharePoint sizga internetga ulangan istalgan joydan brauzerda va kompyuteringizda yoki smartfoningizda Microsoft Office ilovalarida hujjatlar bilan hamkorlik qilish imkonini beradi. Shuningdek, OneDrive for Business yordamida hujjatlarni sinxronlashtirishingiz mumkin, bu sizga tarmoqqa ulanmasdan ham ishlash imkonini beradi.
"Muhim omil shundaki, LanCloud’ning Cloud SharePoint xizmati oyiga taxminan 30 000 rubl turadi, bu besh yil ichida Akvion YoAJga oʻz serverlari narxiga nisbatan 40% dan koʻproq tejash imkonini beradi", - deb taʼkidladi Akvion YoAJ IT direktori Dmitriy Gogol.

АКВИОН – фармацевтическая компания, работает с 2002г., известна препаратами: АЛФАВИТ, Кудесан, Веторон, Фокус, Дыши, Reproduction, а также брендами спортивного питания – VITIME и диетическими продуктами – Dietelle.
Долгое время компания использовала внутреннюю систему документооборота, развёрнутую на собственных серверах на базе Microsoft SharePoint Server 2007, которая сильно устарела и перестала удовлетворять потребностям бизнеса. Компания планировала внедрение новой системы автоматизации бизнес-процессов, которая требовала переход на новую версию - SharePoint 2016. Это требовало немалых расходов на приобретение серверного оборудования, лицензий Microsoft на SharePoint Server и SQL Server, а также работы по внедрению. По предварительным оценкам стоимость проекта составляла около 3 млн. руб., не считая дальнейших затрат на сопровождение сервиса.
С целью минимизации капитальных затрат Аквион приняла решение рассмотреть возможность использования облачных сервисов. По результатам анализа имеющихся на рынке предложений был выбран облачный SaaS-сервис Cloud SharePoint от российского облачного провайдера LanCloud. LanCloud предоставил месяц бесплатного тестового периода, в течение которого компания смогла убедиться, что сервис Cloud SharePoint полностью удовлетворяет всем потребностям бизнеса. Аквион также рассматривала SharePoint Online в облаке Microsoft, но ряд ограничений по кастомизации вынудил отказаться от данного варианта.
Cloud SharePoint – это готовый облачный SaaS-сервис корпоративного портала для хранения и совместной работы с документами на базе Microsoft SharePoint Server, развёрнутый в облаке LanCloud в российском ЦОД в соответствие с ФЗ-242 в отношении персональных данных. Сервис полностью готов к использованию, не требует никаких дополнительных лицензий, развёртывания или обслуживания. Cloud SharePoint позволяет совместно работать с документами в браузере и приложениях Microsoft Office на компьютере и смартфоне из любой точки мира, где есть доступ в Интернет, а также синхронизировать документы при помощи OneDrive for Business, что позволяет работать даже при отсутствии сети.
"Немаловажным фактором стало то, что сервис Cloud SharePoint от LanCloud обошёлся примерно в 30 000 руб./мес., что в пересчёте на 5 лет позволит ЗАО «Аквион» сэкономить более 40% по сравнению с затратами на собственные серверы." - отметил Дмитрий Гоголь, ИТ-Директор ЗАО "Аквион".