Elektron pochta kompaniyaning muhim biznes xizmatlaridan biridir. Korporativ aloqalardan tashqari, elektron pochta millionlab buyurtmalarni qabul qilish va qayta ishlash, shuningdek, pudratchilar bilan o'zaro aloqada bo'lish uchun ishlatiladi. Biznes o'sib borishi bilan elektron pochta xizmati tezlik, ishonchlilik va miqyoslash uchun tobora qattiqroq talablarga duch kela boshladi. Bir paytlar ichki server sig'imi endi ortib borayotgan ma'lumotlar hajmini ko'tara olmadi va elektron pochta tizimi to'liq qayta ko'rib chiqishni talab qildi.
"Yangi elektron pochta tizimini yaratish uchun kamida oltita yangi server sotib olish, internet o'tkazish qobiliyatini oshirish va infratuzilmani qo'llab-quvvatlash uchun IT xodimlarini kengaytirish kerak edi. Xarajatlarni baholagandan so'ng, rahbariyat elektron pochta xizmatini bulutga o'tkazishga qaror qildi", dedi Pharm kompaniyasining IT bo'limi boshlig'i Sergey Zatsepin. Raqobatbardosh tenderdan so'ng, bulutli provayder LanCloud tanlandi.
"LanCloud 20 dan ortiq kompaniya domenlaridan bir necha terabayt elektron pochtani ko'chirish va shu bilan birga biznesning to'liq uzluksizligini ta'minlash kabi qiyin vazifaga duch keldi. Vazifa kompaniyaning bir nechta vaqt zonalari bo'yicha mintaqaviy taqsimlanishi bilan yanada murakkablashdi va texnik xizmat ko'rsatish uchun deyarli hech qanday oyna qoldirmadi." Shunga qaramay, ikki oydan kamroq vaqt ichida barcha pochta deyarli muammosiz LanCloud bulutiga ko'chirildi va Cloud Exchange SaaS xizmati mijozning Active Directory bilan integratsiya qilindi", dedi LanCloud kompaniyasining rivojlanish bo'yicha direktori Sergey Erin.
"Natijada, inFormat chakana savdo tarmog'i yuqori darajadagi xatolarga chidamlilik va masshtablash qobiliyatiga ega samarali markazlashtirilgan pochta yechimini oldi. Xususan, xodimlarning pochta qutisi sig'imi dastlabki 5 GB dan 50 GB gacha oshirildi, pochta serveriga kirish kanali dastlabki 100 Mbit/s dan 1 Gbit/s gacha kengaytirildi va xodimlar sonini ko'paytirish o'rniga LanCloud dan bepul professional texnik yordam ko'rsatildi", dedi Sergey Zatsepin.

Торговая сеть inФормат перенесла электронную почту 700 пользователей в облако LanCloud
inФормат (ЗАО "ФАРМ") – один из крупнейших производителей и поставщиков канцелярской продукции в России и странах СНГ. Компания работает на рынке с 1991 г. и в насчитывает 26 региональных представительств, более 1500 сотрудников и более 1 млн. постоянных клиентов.
farm.jpg
Электронная почта является одним из критичных бизнес-сервисов компании. Помимо корпоративных коммуникаций, через электронную почту происходит приём и обработка миллионов заказов, а также взаимодействие с контрагентами. С развитием бизнеса к сервису электронной почты стали выдвигаться всё более жёсткие требования к скорости, надёжности и масштабируемости. В какой-то момент внутренние серверные мощности перестали справляться с растущими объёмами информации, и почтовая система потребовала тотальной модернизации.
«Построение новой почтовой системы требовало приобретение минимум 6 новых серверов, увеличение пропускной способности Интернет-канала, а также расширение штата ИТ-специалистов для обслуживания инфраструктуры. Оценив затраты, руководством было принято решение о переносе почтового сервиса в облако» - сказал Сергей Зацепин, начальник отдела ИТ «Фарм».По результатам конкурса был выбран облачный провайдер LanCloud.
«Перед LanCloud стояла достаточно сложная задача по миграции нескольких терабайт почты из более чем 20 доменов компании, обеспечивая при этом полную непрерывность бизнеса. Задача усложнялась тем, что региональная распределенность компании по разным часовым поясам практически не оставляла окон для обслуживания. Несмотря на это, менее чем за два месяца, вся почта была практически бесшовно перенесена в облако LanCloud, а облачный SaaS-сервис Cloud Exchange был проинтегрирован с Active Directory заказчика». - отметил Сергей Ерин, директор по развитию LanCloud.
«В итоге торговая сеть inФормат получила эффективное централизованное почтовое решение с высокой степенью отказоустойчивости и масштабируемости. В частности, объём почтовых ящиков сотрудников был увеличен с изначальных 5 ГБ до 50 ГБ, канал доступа к почтовому серверу расширен с изначальных 100 Мбит/с до 1 Гбит/с, а вместо увеличения штата сотрудников была предоставлена бесплатная профессиональная техническая поддержка LanCloud» - сказал Сергей Зацепин.